Energetikai Tanúsítvány

Ahogy a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet fogalmaz: az energetikai tanúsítvány egy „igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek a külön jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza.” Az ingatlan energetikai minőségét hivatott mutatni, úgy, ahogy a háztartási gépeknél már jól megszokhattuk. A tanúsítványból elsősorban azt tudhatjuk meg, hogy előreláthatóan mekkora az ingatlan éves energiafelhasználása. Hasonló a skálázás is a megszokotthoz: a legkedvezőbb az „A+” kategóriába, míg a legrosszabb besorolású „I” kategóriába kerül. Itt fontos megemlíteni, hogy a követelményrendszer alapján a „C” jelzésig felel meg a jogszabályban meghatározott energetikai követelményeknek az ingatlan. Egyes tranzakciók során előfordulhat, hogy ez a minimálisan elvárható szint.

Az Európai Unió minden tagállamára kötelező érvényű az Energiaminősítési címke meghatározása bizonyos tranzakciók esetén. Ezzel az rendelkezéssel azt kívánjuk elérni, hogy felismerve lakásunk/házunk alacsonyabb besorolását, olyan intézkedéseket vigyünk véghez, amivel csökkentjük a feleslegesen elhasznált energia mennyiségét. A cél, hogy a jelenlegi pazarló energiafelhasználás tapasztalható mértékben csökkenjen.

2012. január 1. után a lakóingatlanok eladása, vagy bérbeadása esetén kötelező a tanúsítványt elkészíttetni. Önálló épületnél (pl. családi ház) a bérleti szerződéshez csatolni is kell az energetikai tanúsítványt. Lakásoknál bérbeadás esetén a tanúsítvány elkészítése 2015. december 31-ig önkéntes. Ne adjon lehetőséget egy későbbi szankciónak, vagy reklamációnak. Nem éri meg!

Tanúsítást a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók végezhetnek. Új ingatlan esetén, ha az épület a terveknek megfelelően készült el, akkor a kivitelezési dokumentáció alapján egyszerűsített eljárásban készülhet, ellenkező esetben számításokat kell végeznie a szakembernek. Használt lakás esetén, ha már rendelkezésre áll hasonló paraméterű ingatlan (pl. típuslakások, házak) tanúsítványa, akkor szintén egyszerűsített eljárással készülhet az okirat. Ha nem, akkor a szakember helyszíni szemle és számítások során állapítja meg a megfelelő kategóriát.

Ha van egy jó energiaminősítésünk, azzal csak jól járhatunk, ugyanis ezzel azonnal úgy lehet növelni házunk/lakásunk bérleti díját, hogy igazából semmilyen változtatást nem hajtottunk végre, csak megbizonyosodtunk annak energiafelhasználási szintjéről. Azonban akkor sem kell megijedni, ha rossz minősítésű az ingatlan, mivel a korszerűsítés költsége nagy valószínűséggel megtérülhet a magasabb bérleti díjból (nyilvánvalóan a gyengébb besorolással rendelkező ingatlanok bérleti díja alacsonyabb). A bérlőnek egy nagyon jó kalkulációs alap lehet az energetikai besorolás, hiszen előre meg tudjuk állapítani az egyes éves kiadások részét, így nem érhet nagy meglepetés a számlák érkezésekor.

Az tanúsítvány 10 évig érvényes, így ha Ön úgy dönt, hogy segítségünkkel bérbe adja az ingatlanát, ajánlott már a megbízási szerződés létrejöttekor ezt is elindítania. Bár a tanúsítás folyamata aránylag gyors eljárás, nem érdemes megvárni, amíg bérlőt talál, hiszen éppen elég tennivaló lesz a szerződéskötés kapcsán.

Ha Ön bérleményt ad ki

► Legyen jogkövető!

2012. január 1. után a lakóingatlanok bérbeadása vagy eladása esetén kötelező a tanúsítványt elkészíttetni. Önálló épületnél (pl. családi ház) csatolni kell a bérleti szerződéshez az energetikai tanúsítványt. Lakásoknál bérbeadás esetén a tanúsítvány elkészítése 2015. december 31-ig önkéntesen történik.
Ne hagyja, hogy később reklamációk vagy szankciók áldozata legyen!

►  Tüntesse fel hirdetésében!

Nem sok időnek kell eltelni ahhoz, hogy a bérlők, vásárlók az ingatlanenergetikai besorolást fontos szempontként vegyék figyelembe a döntésüknél. A várható energiaköltség fontos szempont, melyet a vevők, bérlők eddig közműszámlák alapján igyekeztek kideríteni. Ez a módszer nem feltétlenül hiteles, hiszen nem ugyanolyan környezetben érezzük magunkat komfortosnak. Az energetikai tanúsítvány egy egységes rendszer, ezért összehasonlításra is kiválóan alkalmas. Aki hirdetésében feltűnteti az energetikai besorolást, hamarabb találhat lakás, ház kiadása esetén bérlőre!

► Előzze meg a reklamációt!

Ha Ön nem biztosított Energetikai Tanúsítványt a bérbeadási szerződés mellé, és a bérlője néhány hónappal a beköltözés után reklamálna, akkor Öné a felelősség. Ebben az esetben, akár 50 ezer forintos büntetést is kaphat szabálysértési eljárás keretében, Egy alacsonyabb szintű besorolás is jobb, mint tanúsítvány nélkül bérbe adni. Nemcsak azért, mert rövidesen a bérlők fokozott figyelmet fordítanak neki, hanem azért, mert így megelőzhető egy jövőbeli reklamáció, jogi vita.

Önnek megér 25-30 ezer Ft-ot  egy későbbi per?

► Korszerűsítés, magasabb bérleti díj!

Az energetikai tanúsítvány fontos része a szakember által összeállított korszerűsítési javaslat.  Az ajánlott korszerűsítések végrehajtásával nemcsak jobb besorolást nyer az ingatlan, de magasabb bérleti díjjal is számolhatunk.

Fordítsa saját előnyére a tanúsítványt!

Ha Ön bérlő

► Minden esetben kérje!

Egy ingatlan tényleges rezsiköltségét eddig nem volt könnyű eddig megállapítani. Az Energetikai Tanúsítvány kötelezővé tétele azonban nagyban segíti a bérlőket abban, hogy ezt a fontos szempontot is mérlegelhessék.

Mivel a bérbeadónak kötelező (az önálló rendeltetési egységek, pl.: lakások esetében 2015. december 31-ig önkéntes) az okiratot elkészíttetni, ezért tanácsos minden esetben kérni. A bérbeadónak is legalább annyira érdeke mint Önnek bérlőnek a teljes körű tájékoztatás, hogy elkerüljenek, megelőzzenek egy esetleges vitát.